Janusz Gołąb, polski alpinista i himalaista, stwierdził kiedyś, że „Rysy to nie jest góra dla każdego"...fot. 8academy
UZALEŻNIENIA PANA MATUSIAKA

Co mają góry, że ciągną nas tak bardzo do siebie?

Pan Matusiak 2018-04-13 15:54:37
Wiecie już, że ostatnio obudziłem w sobie drzemiące od kilku lat pragnienie wyjścia w góry. Ale nie takiego wyjścia w kapciach czy sandałach na Kasprowy. Raczej wyjścia z tym całym sprzętem - kaskiem, kijkami, rakami, czekanami… A że nie jestem typem, który więcej gada niż robi - postawiłem sobie cel. Wejść jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku na Rysy. I udało się. A raczej uda, bo wchodzę (jeśli pogoda pozwoli) już 2 czerwca. Niby to wyjście turystyczne, niby tylko w Rysy, ale… jakże nakręca, a do tego rozbudza ludzką wyobraźnię. Rozpala także serca większości znajomych i tych nieznajomych również. Bo, jak się okazuje, mało kto gór nie lubi. Prawda? Mają one w sobie jakąś magię. Być może ta magia to respekt, jakim musimy je darzyć?

Kocham góry, choć w ustach człowieka z centralnej Polski brzmi to mało wiarygodnie

Zaznaczę od razu od tego, że widziałem już w życiu góry. Spokojnie. Nawet na żywo. Ba, łaziłem trochę po górach. I nie mam na myśli wyłącznie Gubałówki. Zawsze mówiłem, że w moich żyłach płynie jakaś góralska krew (chyba muszę o tym pogadać z matką…). Po prostu kocham góry. Wiem, w ustach człowieka z nizin, z centralnej Polski brzmi to może trochę mało wiarygodnie, ale tak jest. Wyjazd nad morze dla bycia nad morzem to średnia frajda, choć zdarza się regularnie - bo rodzina, bo dzieci, bo piasek. I nie to, żebym kompletnie dyskwalifikował morze. Nie. Trójmiasto jest wspaniałe. Na serio. Jednak gdybym sam mógł teraz decydować o tym, gdzie spędzić np. wakacje, to zawsze wybierałbym góry. I wierzę w to, że z czasem zamiast nad morze - wybiorę się właśnie w góry. W końcu dzieci rosną i tym samym trochę wyrastają z siedzenia w piaskownicy.

Na początek Rysy, a później może pozostałe szczyty z listy Korony Europy

Zabrzmi trochę tragicznie, ale to moje pragnienie wyjścia w góry zainspirował Tomek Mackiewicz (zerknijcie do tekstu „Mackiewicz zdobył w końcu ten cholerny szczyt i choć został na górze, to szalenie inspiruje"). Tomka, jak wielu wspinaczy wysokogórskich już z nami nie ma, ale jest pewnie cała masa takich świrów, jak ja, którzy zamiast stłumić w zarodku to pragnienie po takich wydarzenia, jak śmierć tomka na Nanga Parbat, nakręcają się każdego dnia jeszcze bardziej. Przez ostatnie kilka tygodni przeczytałem sporo książek i artykułów i nie przestaję chłonąć wiedzy na temat gór. Aż boję się pomyśleć, co będzie za pół roku, za rok? Wiem jednak, że na zdobywanie szczytów w Himalajach czy Karakorum trochę dla mnie za późno… Myślę sobie jednak, że nie mam chyba w głowie aż tak szalonych planów. Wystarczą na początek Rysy, a później może pozostałe szczyty z listy Korony Europy. Ale to czas pokaże. Póki co czytam, oglądam masę filmów i… kompletuję sprzęt.

Polacy w ciągu ostatniego roku zdecydowanie oszaleli na punkcie gór

Przygotowując się do wyjazdu, zauważam na każdym kroku, jak Polacy masowo zaczęli interesować się górami. Kilka dni temu wracałem pociągiem z Krakowa. Czytałem książkę Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek” i nagle jedna z pasażerek zapytała, czy warto ją kupić. A ponieważ książka świetna, przyznałem, że owszem, że warto. Wtem dwie pozostałe pasażerki zaczęły mi górskie historie opowiadać… Mówiły to z taką pasją. Nie inaczej było, kiedy rozmawiałem z przesympatyczną panią ze schroniska nad Morskim Okiem. Rozmawialiśmy o noclegach na początku czerwca i z bólem serca oznajmiła, że wszystko zajęte. Dodała przy tym, że ludzi pojebało, że w góry tłumy jadą i schroniska nie mają gdzie tych wszystkich turystów pomieścić. To jednak nie wszystko. Najlepsze miejscówki w księgarniach, punktach z gazetami (a szczególnie na dworcach kolejowych) są obstawione regałami z książkami… o tematyce górskiej! Ja już cholera wydałem przez to majątek! A to Bielecki, a to Urubko, a to Moro, a to Pustelnik… Walczę, żeby nie kupować. Nie potrafię. To własnie ta maga gór. Jak się człowiek tylko trochę wkręci, to nie ma drogi powrotnej... 


Tagi:
# jan belcl#100cznia#adam bielecki#adam ringer#alice in chains#alicja jabłonowska#allegro#andrzej szajewski#antoine griezmann#arnold schwarzenegger#art#bartosz pilitowski#bartosz stawiarz#binge race#binge watching#biznes#bnp paribas#bytów#casey neistat#chanel#chris cornell#cillian murphy#clubhouse#costa coffee#court watch#crowdfunding#customer experience#customer journey map#daniel goleman#danijel subašić#dave phinney#david hogg#demokracja#dzieci#ec1#eddie vedder#edukacja#emma gonzales#facebook#fake influencer#filip#finn skarderud#firma#fitness#forks over knives#fran lebowitz#franciszek georgiew#freshmail#gabriel macht#gadające dredy#garbage designer#garnizon#gdańsk#green caffe nero#grzegorz mogilewski#grzybowo#gucci#hare kryszna#hellen downie#hotel saltic#house of cards#huel#hugo lloris#instagram#ivan perišić#ivan rakitić#jakub cyran#james wilks#Jamie oliver#janina bąk#janusz gołąb#jarosław kaczyński#jarosław kaczyński#jazz#julian hearn#kalifornia#kamil baj#kaszuby#kawa#kazimierz#kevin spacey#kołobrzeg#koronawirus#kraków#krzysiek zalewski#krzysztof gonciarz#krzysztof pakulec#krzysztof wielicki#książe harry#kuba łukaszewski#kupa#kylian mbappé#łódź#linkedin#luka modrić#lumix s5#maciej lewiński#maciej orłoś#mads mikkelsen#mapa podróży klienta#marcel woźniak#march for our lives#mariusz łodyga#marketing#martin scorsese#mateusz grzesiak#mediamarket24#meghan markle#michał toczyłowski#minionki#mirosław pietruszka#mokotów#morten lund#nadir dendoune#nanga parbat#negocjacje#netflix#nirvana#nova dolna#ola bogusławska#ola więcka#opener festival#orin swift#other art#parkland#patricia gucci#patrick adams#patronite#patrycja załuska#patryk wojciechowski#paul pogba#paweł sala#paweł sito#paweł tkaczyk#peaky blinders#pearl jam#personal digital curator#pharrell williams#phi concept#piotr kamecki#piotr smogór#pis#podenco#polandrock festival#porn hub#postanowienia#powstanie warszawskie#pszczelarium#quentin tarantino#radiospacja#radzka#rahim blak#ready_#ricky gervais#rodo#rodzina#rysy#saas#saltic bike academy#see bloggers#simplicity designer#social media#social tigers#socjomania#soundgarden#soundrive fest#starbucks#start up#stefan tompson#steven knight#strajk kobiet#strajk przedsiębiorców#stuart diamond#swps#sylwester wardęga#synagoga izaaka#sztuka#tata#tatry#teatr palladium#ted kaczynski#ted sarandos#the game changers#tomek mackiewicz#tomek palak#trójmiasto#triangulacja#twitter#tyrmand#unskilledworker#w garniturach#warszawa#whois#wilk z wall street#wine taste#wino#wojtek mazolewski#work life balance#wspinaczka#x summit#youtube#yuval noah harari #zakopane#zakupy internetowe#zapiecek#zarządzanie#zawody przyszłości#zbigniew martyka#zdrowie#zuza skalska