Na dachu Centrum Konferencyjnego NIMBUS przy Alejach Jerozolimskich...fot. Jowita Mormul
PORADY SPECJALISTÓW

Kamil Baj z PSZCZELARIUM zdradza, jak rozpoznać dobry miód...

Pan Matusiak 2021-02-11 09:15:15
W jednym z ostatnich odcinków vloga, a dokładniej w odcinku "PSZCZOŁY NA DACHU WARSZAWSKIEGO SPARKA", obiecałem Wam wpis na temat tego, jak rozpoznać dobry miód. No więc proszę - oto on! W zasadzie nie tekst, a mały poradnik dla miłośników prawdziwego miodu. Jego autorami są Agnieszka Skórska i Kamil Baj z PSZCZELARIUM. 

Jeśli więc jesteś miłośnikiem dobrego, czytaj prawdziwego miodu - pamiętaj o tych 6 poradach specjalistów. 

Po pierwsze: Miód naturalny krystalizuje

Świeży miód jest lejący, czyli tworzy tzw. patokę. Najpóźniej po kilku, rzadziej kilkunastu miesiącach miód krystalizuje i tworzy tzw. krupiec. Jeśli kupujecie
w lutym miód, który jest płynny to prawdopodobnie był to miód podgrzany (chyba, że jest to miód akacjowy). Jeśli miód był podgrzany powyżej 40°C, traci większość swoich właściwości zdrowotnych i już nigdy nie skrystalizuje. Dobry miód może mieć natomiast jasne "nawisy" wewnątrz słoika skrystalizowanego miodu. To cząsteczki powietrza, które dostały się pomiędzy szkło a miód podczas krystalizacji. W miodzie krystalizującym prawidłowo w słoiku, drobinki powietrza i pyłku podnoszące się na powierzchnię miodu mogą utworzyć cienką, jaśniejszą warstwę o grubości 1-2 mm.

Po drugie: Świeży płynny miód spływając tworzy stożek

Jeśli naturalny miód jest jeszcze świeży i płynny, to ściekając z łyżki tworzy stożek na powierzchni na którą spływa (np. kromka chleba). Gęsty ściekający miód może nawet wić się i układać się we wstążeczkę. 

Po trzecie: Miód rozwarstwiony mógł być grzany lub mieszany

Dobrej jakości miód, który nie jest mieszany z innym gatunkiem miodu, nie rozwarstwia się, np. nie ma warstwy "scukrzonej" i płynnej. Takie rozwarstwienie może świadczyć o mieszaniu, grzaniu lub złym przechowywaniu miodu. Czasem rozwarstwienie może łączyć się z fermentacją miodu spowodowaną przez grzyby (drożdżaki). Sfermentowany miód można poznać od razu po zapachu, bywa też, że pęcznieje i wylewa się z zamkniętego słoika.

Po czwarte: Miód długo rozpuszcza się w wodzie

Odrobina miodu zanurzona w szklance wody nie rozpuszcza się od razu. Zamiast tego osiada na dnie szklanki. Może się zdarzyć, że łyżeczka miodu nie rozpuści się do końca nawet przez kilkanaście godzin. Jeśli miód rozpuszcza się tak szybko jak cukier, można mieć wątpliwości co do jego jakości.

Po piąte: Dobry miód dobrze smakuje

Istnieje co najmiej kilkanaście gatunków miodu łatwo dostępnych w Polsce. Każdy różni się kolorem, sma- kiem, czasem krystalizacji i właściwościami zdrowotnymi. Pomijając kwestię gustu i wrażliwości smakowej, prawdziwy miód po prostu dobrze smakuje i pachnie.

I po szóste: Czytaj uważnie etykiety i kupuj od lokalnego pszczelarza

"Mieszanka miodów spoza UE i z UE" oznacza miód w całości lub w części spoza Polski. Najlepiej kupować lokalny miód, bo tak wspieramy lokalnych pszczelarzy i pszczoły. Etykieta polskiego miodu powinna zawierać co najmniej 3 ważne informacje: o tym, że produkt zebrano w Polsce; nazwę producenta oraz rok zebrania miodu.

Zachęcam przy okazji do obejrzenia rozmowy z Kamilem - spotkaliśmy się na dachu warszawskiego Sparka, gdzie znajduje się jedna z miejskich pasiek zarządzana przez PSZCZELARIUM. 






Tagi:
# jan belcl#100cznia#adam bielecki#adam ringer#alice in chains#alicja jabłonowska#allegro#andrzej szajewski#antoine griezmann#arnold schwarzenegger#art#bartosz pilitowski#bartosz stawiarz#binge race#binge watching#biznes#bnp paribas#bytów#casey neistat#chanel#chris cornell#cillian murphy#clubhouse#costa coffee#court watch#crowdfunding#customer experience#customer journey map#daniel goleman#danijel subašić#dave phinney#david hogg#demokracja#dzieci#ec1#eddie vedder#edukacja#emma gonzales#facebook#fake influencer#filip#finn skarderud#firma#fitness#forks over knives#fran lebowitz#franciszek georgiew#freshmail#gabriel macht#gadające dredy#garbage designer#garnizon#gdańsk#green caffe nero#grzegorz mogilewski#grzybowo#gucci#hare kryszna#hellen downie#hotel saltic#house of cards#huel#hugo lloris#instagram#ivan perišić#ivan rakitić#jakub cyran#james wilks#Jamie oliver#janina bąk#janusz gołąb#jarosław kaczyński#jarosław kaczyński#jazz#julian hearn#kalifornia#kamil baj#kaszuby#kawa#kazimierz#kevin spacey#kołobrzeg#koronawirus#kraków#krzysiek zalewski#krzysztof gonciarz#krzysztof pakulec#krzysztof wielicki#książe harry#kuba łukaszewski#kupa#kylian mbappé#łódź#linkedin#luka modrić#lumix s5#maciej lewiński#maciej orłoś#mads mikkelsen#mapa podróży klienta#marcel woźniak#march for our lives#mariusz łodyga#marketing#martin scorsese#mateusz grzesiak#mediamarket24#meghan markle#michał toczyłowski#minionki#mirosław pietruszka#mokotów#morten lund#nadir dendoune#nanga parbat#negocjacje#netflix#nirvana#nova dolna#ola bogusławska#ola więcka#opener festival#orin swift#other art#parkland#patricia gucci#patrick adams#patronite#patrycja załuska#patryk wojciechowski#paul pogba#paweł sala#paweł sito#paweł tkaczyk#peaky blinders#pearl jam#personal digital curator#pharrell williams#phi concept#piotr kamecki#piotr smogór#pis#podenco#polandrock festival#porn hub#postanowienia#powstanie warszawskie#pszczelarium#quentin tarantino#radiospacja#radzka#rahim blak#ready_#ricky gervais#rodo#rodzina#rysy#saas#saltic bike academy#see bloggers#simplicity designer#social media#social tigers#socjomania#soundgarden#soundrive fest#starbucks#start up#stefan tompson#steven knight#strajk kobiet#strajk przedsiębiorców#stuart diamond#swps#sylwester wardęga#synagoga izaaka#sztuka#tata#tatry#teatr palladium#ted kaczynski#ted sarandos#the game changers#tomek mackiewicz#tomek palak#trójmiasto#triangulacja#twitter#tyrmand#unskilledworker#w garniturach#warszawa#whois#wilk z wall street#wine taste#wino#wojtek mazolewski#work life balance#wspinaczka#x summit#youtube#yuval noah harari #zakopane#zakupy internetowe#zapiecek#zarządzanie#zawody przyszłości#zbigniew martyka#zdrowie#zuza skalska