Kamil Baj z PSZCZELARIUM zdradza, jak rozpoznać dobry miód...
Jeśli więc jesteś miłośnikiem dobrego, czytaj prawdziwego miodu - pamiętaj o tych 6 poradach specjalistów.
Po pierwsze: Miód naturalny krystalizuje
Świeży miód jest lejący, czyli tworzy tzw. patokę. Najpóźniej po kilku, rzadziej kilkunastu miesiącach miód krystalizuje i tworzy tzw. krupiec. Jeśli kupujecie
w lutym miód, który jest płynny to prawdopodobnie był to miód podgrzany (chyba, że jest to miód akacjowy). Jeśli miód był podgrzany powyżej 40°C, traci większość swoich właściwości zdrowotnych i już nigdy nie skrystalizuje. Dobry miód może mieć natomiast jasne "nawisy" wewnątrz słoika skrystalizowanego miodu. To cząsteczki powietrza, które dostały się pomiędzy szkło a miód podczas krystalizacji. W miodzie krystalizującym prawidłowo w słoiku, drobinki powietrza i pyłku podnoszące się na powierzchnię miodu mogą utworzyć cienką, jaśniejszą warstwę o grubości 1-2 mm.
Po drugie: Świeży płynny miód spływając tworzy stożek
Jeśli naturalny miód jest jeszcze świeży i płynny, to ściekając z łyżki tworzy stożek na powierzchni na którą spływa (np. kromka chleba). Gęsty ściekający miód może nawet wić się i układać się we wstążeczkę.
Po trzecie: Miód rozwarstwiony mógł być grzany lub mieszany
Dobrej jakości miód, który nie jest mieszany z innym gatunkiem miodu, nie rozwarstwia się, np. nie ma warstwy "scukrzonej" i płynnej. Takie rozwarstwienie może świadczyć o mieszaniu, grzaniu lub złym przechowywaniu miodu. Czasem rozwarstwienie może łączyć się z fermentacją miodu spowodowaną przez grzyby (drożdżaki). Sfermentowany miód można poznać od razu po zapachu, bywa też, że pęcznieje i wylewa się z zamkniętego słoika.
Po czwarte: Miód długo rozpuszcza się w wodzie
Odrobina miodu zanurzona w szklance wody nie rozpuszcza się od razu. Zamiast tego osiada na dnie szklanki. Może się zdarzyć, że łyżeczka miodu nie rozpuści się do końca nawet przez kilkanaście godzin. Jeśli miód rozpuszcza się tak szybko jak cukier, można mieć wątpliwości co do jego jakości.
Po piąte: Dobry miód dobrze smakuje
Istnieje co najmiej kilkanaście gatunków miodu łatwo dostępnych w Polsce. Każdy różni się kolorem, sma- kiem, czasem krystalizacji i właściwościami zdrowotnymi. Pomijając kwestię gustu i wrażliwości smakowej, prawdziwy miód po prostu dobrze smakuje i pachnie.
I po szóste: Czytaj uważnie etykiety i kupuj od lokalnego pszczelarza
"Mieszanka miodów spoza UE i z UE" oznacza miód w całości lub w części spoza Polski. Najlepiej kupować lokalny miód, bo tak wspieramy lokalnych pszczelarzy i pszczoły. Etykieta polskiego miodu powinna zawierać co najmniej 3 ważne informacje: o tym, że produkt zebrano w Polsce; nazwę producenta oraz rok zebrania miodu.
Zachęcam przy okazji do obejrzenia rozmowy z Kamilem - spotkaliśmy się na dachu warszawskiego Sparka, gdzie znajduje się jedna z miejskich pasiek zarządzana przez PSZCZELARIUM.
-
Mam super moce! Dzwoń pod dziewięć dziewięć osiem!
-
Już w kinach! Historia Filipa, polskiego Żyda, który przeżył nazizm we Frankfurcie!
-
Gdzie był Pan Matusiak, jak go nie było?
-
Kiedy przyjdzie piąta i dziesiąta fala - na dobre przerzucę się na VINIFY-a!
-
Postanowiłem kupić psa i... spłynął na mnie spory hejt!