A taki widok mieli uczestnicy jednego z ostatnich moich szkoleń... fot. Pan Matusiak
MĄDROŚCI PANA PREZESA

Uważasz, że studia i dyplom to dopiero początek rozwoju? Brawo! Poradzisz sobie w życiu!

Pan Matusiak 2018-04-04 14:52:27
Jeszcze nie tak dawno, bo w lutym tego roku w tekście "Tylko nieustanna zmiana, nauka i rozwój gwarantują spokój w przyszłości" pisałem o tym, że nadchodzą czasy, w których poradzą sobie tylko ci, którzy będą nieustannie dbali o swój rozwój. Po publikacji dotarły do mnie m.in. sygnały, że skoro tak, to czeka nas koniec świata, bowiem - jak niektórzy twierdzili - młodych ludzi nie interesuje rozwój, edukacja i jakiekolwiek poszerzanie kompetencji. Musiałem więc wrócić do tematu, bo nie dawał mi on spać. Jednak trochę poobserwowałem i... Mam już jakieś wnioski.

Obserwuję przedsiębiorców, marketerów, studentów - i wiem czy czeka nas koniec świata!

Tak się ostatnio składa, że coraz częściej prowadzę warsztaty dla przedsiębiorców i zajęcia dla studentów (wścibskim wyjaśniam, że opowiadam na nich o ciekawych narzędziach, dzięki którym można poznawać potrzeby klientów, a tym samym tworzyć marki, które klienci są w stanie pokochać), a zatem mam "materiał badawczy" i "poligon doświadczalny". I powiem tak: każdy z warsztatów i każde zajęcia pokazują mi, iż - wbrew pozorom - otacza mnie cała masa ludzi, którzy maja jednak pełną świadomość, że nieustanny rozwój to gwarancja spokojnej przyszłości. Owszem, skłamałbym, gdybym powiedział, że dotyczy to wszystkich. No nie. Nie brakuje bowiem ignorantów, którzy uznają tę teorię za banał. Zatem spokojnie, świat jednak nie zginie, a raczej nie grozi mu globalny debilizm! Co ciekawe, można wiele zrobić, aby tak na sto procent się nie stało. Co dokładnie? Świecę przykładem.

Dzielę się wiedzą i lubię tych, którzy dzielą się nią ze mną

Przyjąłem za standard, że po każdych zajęciach lub warsztatach, które prowadzę, po pierwsze wysyłam maila z krótkim podziękowaniem (ale także małą ściągawką i zachętą do szerszego zgłębienia tematu), a po drugie - jestem zawsze do dyspozycji słuchaczy, czy uczestników warsztatów również po zajęciach. Dlaczego tak? Uważam, że właśnie fakt, iż żyjemy w czasach nieustannej edukacji, a zatem w czasach, gdzie nie sposób oddzielić przydatną wiedzę od tej zbędnej, tylko jako społeczność możemy sobie wzajemnie pomagać, siebie wzajemnie edukować. Nawyk takiego współdzielenia się wiedzą pojawił się u mnie tak na dobre w trakcie studiów podyplomowych. Mieliśmy zamkniętą grupę na Facebooku i regularnie wrzucaliśmy sobie linki do ciekawych artykułów, badań. Zdarzało się, że co jakiś czas ktoś pochwalił się fajną książką (np. kupiłem dzięki tym rekomendacjom książkę "Zmiana przez design" Tim'a Brown'a). Taka forma to coś, co - moim zdaniem - idealnie wpisuje się w ten nowy trend i po raz kolejny udowadnia mi, że nie jest z nami tak źle. Wracając do moich zajęć... Może nie uwierzycie, ale To, że dzielę się wiedzą, nie pozostaje bez odzewu. W zamian otrzymuję ciekawe artykuły, przemyślenia, feedback. Przykład? Ostatnio dostałem link do filmiku na YouTube (cały film poniżej), w którym moja była wykładowczyni z SWPS, Zuza Skalska (taka sympatyczna pani, która analizuje trendy i jest w tym całkiem niezła) mówi o tym, że "ludzie muszą sami się edukować, bo teraz edukacja jest do końca życia (...) i wcale nie dyplom jest dziś ważny, lecz kompetencje, to co potrafisz". Wypada mi tylko powiedzieć... Obejrzyjcie i udostępnijcie ten wpis dalej. 


Tagi:
# jan belcl#100cznia#adam bielecki#adam ringer#alice in chains#alicja jabłonowska#allegro#andrzej szajewski#antoine griezmann#arnold schwarzenegger#art#bartosz pilitowski#bartosz stawiarz#binge race#binge watching#biznes#bnp paribas#bytów#casey neistat#chanel#chris cornell#cillian murphy#clubhouse#costa coffee#court watch#crowdfunding#customer experience#customer journey map#daniel goleman#danijel subašić#dave phinney#david hogg#demokracja#dzieci#ec1#eddie vedder#edukacja#emma gonzales#facebook#fake influencer#filip#finn skarderud#firma#fitness#forks over knives#fran lebowitz#franciszek georgiew#freshmail#gabriel macht#gadające dredy#garbage designer#garnizon#gdańsk#green caffe nero#grzegorz mogilewski#grzybowo#gucci#hare kryszna#hellen downie#hotel saltic#house of cards#huel#hugo lloris#instagram#ivan perišić#ivan rakitić#jakub cyran#james wilks#Jamie oliver#janina bąk#janusz gołąb#jarosław kaczyński#jarosław kaczyński#jazz#julian hearn#kalifornia#kamil baj#kaszuby#kawa#kazimierz#kevin spacey#kołobrzeg#koronawirus#kraków#krzysiek zalewski#krzysztof gonciarz#krzysztof pakulec#krzysztof wielicki#książe harry#kuba łukaszewski#kupa#kylian mbappé#łódź#linkedin#luka modrić#lumix s5#maciej lewiński#maciej orłoś#mads mikkelsen#mapa podróży klienta#marcel woźniak#march for our lives#mariusz łodyga#marketing#martin scorsese#mateusz grzesiak#mediamarket24#meghan markle#michał toczyłowski#minionki#mirosław pietruszka#mokotów#morten lund#nadir dendoune#nanga parbat#negocjacje#netflix#nirvana#nova dolna#ola bogusławska#ola więcka#opener festival#orin swift#other art#parkland#patricia gucci#patrick adams#patronite#patrycja załuska#patryk wojciechowski#paul pogba#paweł sala#paweł sito#paweł tkaczyk#peaky blinders#pearl jam#personal digital curator#pharrell williams#phi concept#piotr kamecki#piotr smogór#pis#podenco#polandrock festival#porn hub#postanowienia#powstanie warszawskie#pszczelarium#quentin tarantino#radiospacja#radzka#rahim blak#ready_#ricky gervais#rodo#rodzina#rysy#saas#saltic bike academy#see bloggers#simplicity designer#social media#social tigers#socjomania#soundgarden#soundrive fest#starbucks#start up#stefan tompson#steven knight#strajk kobiet#strajk przedsiębiorców#stuart diamond#swps#sylwester wardęga#synagoga izaaka#sztuka#tata#tatry#teatr palladium#ted kaczynski#ted sarandos#the game changers#tomek mackiewicz#tomek palak#trójmiasto#triangulacja#twitter#tyrmand#unskilledworker#w garniturach#warszawa#whois#wilk z wall street#wine taste#wino#wojtek mazolewski#work life balance#wspinaczka#x summit#youtube#yuval noah harari #zakopane#zakupy internetowe#zapiecek#zarządzanie#zawody przyszłości#zbigniew martyka#zdrowie#zuza skalska